Recykling odpadów samochodowych

RECYKLING SAMOCHODÓW

Recykling…znany jest już prawie 2000 lat.

Recykling to inaczej odzyskiwanie niektórych surowców – takich jak tworzywa sztuczne, złom metalowy, szkło i papier, przetwarzanie ich i powtórne (albo wielokrotne) wykorzystanie. Dzięki recyklingowi chronimy środowisko, zmniejszając ilość odpadów i ograniczając zużycie nowych surowców naturalnych.

5 rodzajów recyklingu:image00

Recykling chemiczny ► obejmuje procesy, w których zużyte materiały odpadowe przetwarzane są do materiałów o innych właściwościach fizyko-chemicznych
Recykling energetyczny► obejmuje nie tylko spalanie odpadów, lecz także wytwarzanie z odpadów paliw stałych, ciekłych i gazowych oraz przetwarzanie ich na materiały termoizolacyjne, czyli recykling chemiczny
Recykling surowcowy ► jest procesem przetwarzania materiałów i wyrobów odpadowych do postaci surowców, z których te materiały i wyroby zostały wykonane
Recykling materiałowy ► tworzywa sztuczne poddawane są przetwórstwu, topnieniu lub rozpuszczaniu.
Recykling organiczny► obejmuje rozkład biologiczny odpadów w kontrolowanych warunkach przy wykorzystaniu mikroorganizmów.

USTAWA O RECYKLINGU SAMOCHODÓW WYCOFANYCH Z EKSPLOATACJI
◄POCZYTAJ►

Zwróćmy uwagę jak często spotykamy w lasach lub na tak zwanych dzikich wysypiskach śmieci, często także w stawach i rowach,wraki starych podwozi lub innych części samochodów. Stanowi to wielkie zagrożenie dla środowiska. Dlaczego? Czynności te powodują zagrożenie gleby przez metale kolorowe,wyciekające płyny hamulcowe i chłodnicze oraz różnorodne tworzywa sztuczne.

Pamiętajmy,że jest sposób na nieużyteczne samochody. Jaki? Recykling!

image01

Na czym polega taki recykling?

  • po pierwsze usuwamy z aut wszelkie płyny oraz akumulatory. Oleje silnikowe i przekładniowe powinny być skierowane do regeneracji w rafineriach.
  • po drugie demontujemy części metalowe oraz części z tworzyw sztucznych,tekstyliów i szkła.
  • po trzecie odzysk materiałów jako surowców wtórnych
  • po czwarte składowanie materiałów przeznaczonych do unieszkodliwienia lub wykorzystania
  • po piąte zdrobnienie lub prasowanie elementów przestrzennych
  • po szóste odpowiedni transport surowców

Ze względu na dużą różnorodność materiałów występujących w samochodzie zakład demontażu musi spełniać następujące wymagania :

  • dbać o ochronę powierzchni wód, powietrza ,ziemi,
  • odpowiednio zarządzać odpadami niebezpiecznymi
  • wykorzystać maksymalny stopień odzysku części materiałów oraz zminimalizować ilość odpadów gromadzonych na składowiskach.
  • zadbać o zabezpieczenia przeciwpożarowe ,higienę pracy,przepisy sanitarne
  • prowadzić pełną dokumentacje związaną z przebiegiem demontażu

Odpady samochodowe,które można zagospodarować :

  • złom metali żelaznych i nieżelaznych
  • oleje,płyny eksploatacyjne
  • akumulatory
  • opony
  • szkło,tworzywa sztuczne,tekstylia,włókniny

Około 70 % masy samochodu stanowi stal…

Po oczyszczeniu samochodu z wszelkich płynów oraz wymontowaniu podzespołów i elementów nadających się do sprzedaży oraz materiałów nieżelaznych i innych, pozostała masa jest zwracana do zakładów przerobu złomu.
Złom samochodowy jest rozdzielany , cięty, prasowany kierowany do hut.

Przepracowane oleje…image02

Oleje przepracowane to oleje niebezpieczne,ich składniki( metali ciężkie oraz wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne) wykazują działanie rakotwórcze.

Zagospodarowanie tych odpadów ma ogromne znaczenie dla środowiska!

Zużyte oleje poddaje się utylizacji. Oleje zostają zregenerowane za pomocą odpowiedniej instalacji.

Zużyte akumulatoryimage03

W samochodach używa się najczęściej akumulatorów kwasowych.
Obudowa akumulatora składa się głównie z tworzywa sztucznego lub ebonitu,które nie stanowią zagrożenia dla środowiska, pozostałe elementy ( płyny ołowiane i elektrolit – wodny roztwór kwasu siarkowego) to odpady niebezpieczne.
W czasie eksploatacji płyty ołowiane ulegają zasiarczeniu, a na dnie akumulatora zbiera się osad.
W razie wylania elektrolitu do kanalizacji lub do ziemi następuje skażenie środowiska metalami ciężkimi, szczególnie związkami ołowiu.

Akumulatory przekazywane są do punktu skupu złomu lub firm pośredniczących. Z stamtąd
trafiają do Zakładów Górniczo-Hutniczych. Za pomocą odpowiednich instalacji akumulatory wraz z elektrolitami poddane są przeróbce. Oczyszczony elektrolit można wykorzystać powtórnie.

Zużyte oponyimage04

Prowadzenie działalności w zakresie odzysku, zbieranie i transportu odpadów wymaga uzyskanie odpowiednich zezwoleń i decyzji administracyjnych.
Recykling opon odbywa się za pomocą odpowiednich maszyn.

Granulat gumy powstały z recyklingu opon czyli tzw. SBR ma zastosowanie jako surowiec przy produkcji wyrobów gumowych takich jak płytki gumowe, kostki gumowe do budowy placów zabaw, bieżni, boisk, ścieżek rowerowych, jak również jako surowiec do budowy dróg asfaltowych.

Pokrótce o demontażu samochodów przeznaczonych do recyklingu:

Na początku ze sprowadzonego samochodu wyjmowany jest akumulator, następnie samochód jest podnoszony wózkiem widłowym i umieszczony na szynach zakotwionych w zewnętrznej ścianie hali demontażu.

Tam jest osuszany: spuszczany jest olej, (za pomocą podciśnienia) płyn hamulcowy, płyn chłodniczy, oraz paliwo. Akumulatory oddawane są do recyklingu do zakładu,olej do zakładów regeneracji.
Następnie samochód jest zdejmowany wózkiem widłowym i przekazywany do hali demontażu. Stanowiska są wyposażone w podnośniki podwieszone z napędem elektrycznym, sterowanie zdalnie. Wymontowuje się zderzaki, opony, reflektory, blok silnika, drzwi, pokrywy przednie.
Do każdego samochodu istnieje instrukcja, która określa, co należy wymontować. O tym jakie części wymontowuje się na sprzedaż, decyduje rynek (przeważnie silniki, skrzynie biegów, rozruszniki, alternatory) i oczywiście stan danego samochodu (w samochodzie sprawdza się tylko ciśnienie oleju i ciśnienie sprężania w silniku). Zdemontowane części oddawane są ponownie do złomiarzy.

ekotu