Odpady medyczne i weterynaryjne

image06

ODPADY MEDYCZNE I WETERYNARYJNE
JAK Z NIMI POSTĘPOWAĆ?

ODPADY MEDYCZNE I WETERYNARYJNE JAKO ODPADY NIEBEZPIECZNE…
…czyli te, które po przedostaniu się do środowiska naturalnego mogą stanowić dla niego zagrożenie.

ODPADY MEDYCZNE!

Odpady te powstają w związku z udziałem świadczeń zdrowotnych oraz prowadzenie badań,doświadczeń naukowych w zakresie medycyny.

Dlaczego odpady medyczne stanowią problemy?

  • Poprzez kontakt istnieje zagrożenie infekcją.
  • Odpady zawierają niebezpieczne substancje chemiczne pochodzące z nieużytych lub przeterminowanych lekarstw.
  • Zawierają tkankę,co zmusza do odpowiedniego postępowania poprzez jej spalanie.

Uwzględniamy następujące rodzaje odpadów!

  • Części ostre
  • Odpady od osób hospitalizowanych
  • Odpady mikrobiologiczne
  • Krew i jej produkty
  • Odpady z laboratoriów analitycznych
  • Odpady chirurgiczne
  • Odpady z dializ
  • Tkanka ludzka i zwierzęca

Jak sklasyfikować odpady medyczne?

Narzędzia chirurgiczne i zabiegowe oraz ich resztki 18 01 01
Części ciała i organy oraz pojemniki na krew i konserwanty służące do ich    przechowywania 18 01 02
Inne odpady, które zawierają żywe drobnoustroje chorobotwórczetoksyny oraz inne formy zdolne do przeniesienia materiału genetycznego codo których istnieją wiarygodne podstawy do sądzenia,że wywołują choroby u ludzi i zwierząt. 18 01 03
Inne odpady niż 18 01 03 18 01 04
Chemikalia, w tym odczynniki chemiczne, zawierające substancje niebezpieczne 18 01 06
Chemikalia, w tym odczynniki chemiczne, inne niż 18 01 06 18 01 07
Leki cytotoksyczne i cytostatyczne 18 01 08
Leki inne niż wymienione w 18 01 08 18 01 09
Odpady amalgamatu dentystycznego 18 01 10
Zużyte kąpiele lecznicze aktywne biologicznie o właściwościach zakaźnych. 18 01 80
Zużyte kąpiele lecznicze aktywne biologicznie inne niż 18 01 08 18 01 81
 Pozostałości z żywienia pacjentów oddziałów zakaźnych. 18 01 82

ODPADY WETERYNARYJNE…

Są to odpady powstające w związku z badaniem, leczeniem zwierząt lub świadczeniem usług weterynaryjnych, a także w związku z prowadzeniem badań naukowych i doświadczeń na zwierzętach.

Jak sklasyfikować odpady weterynaryjne?

Narzędzia chirurgiczne i zabiegowe oraz ich resztki 18 02 01
Inne odpady, które zawierają żywe drobnoustroje chorobotwórczetoksyny oraz inne formy zdolne do przeniesienia materiału genetycznego codo których istnieją wiarygodne podstawy do sądzenia,że                                                                                             wywołują choroby u ludzi i zwierząt. 18 02 02
Inne odpady niż wymienione w  18 01 02 18 02 03
Chemikalia, w tym odczynniki chemiczne, zawierające substancje niebezpieczne 18 02 05
Chemikalia, w tym odczynniki chemiczne inne niż wymienione w 18 02 05 18 02 06
Leki cytotoksyczne i cytostatyczne 18 02 07
Leki inne niż wymienione w 18 02 07 18 02 08

Troche prawa…

Wymagania w zakresie postępowania z odpadami medycznymi i weterynaryjnymi zgodnie z ustawą z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. z 2007 r. Nr 39, poz. 251, z późn. zm.)

Art. 3. 3. Ilekroć w ustawie mowa jest o: (…)
5) odpadach medycznych – rozumie się przez to odpady powstające w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych oraz prowadzeniem badań i doświadczeń naukowych w zakresie medycyny;
6)odpadach weterynaryjnych – rozumie się przez to odpady powstające w związku z badaniem, leczeniem zwierząt lub świadczeniem usług weterynaryjnych, a także w związku z prowadzeniem badań naukowych i doświadczeń na zwierzętach;

Art. 9. 1. Odpady powinny być w pierwszej kolejności poddawane odzyskowi lub unieszkodliwiane w miejscu ich powstawania.
2. Odpady, które nie mogą być poddane odzyskowi lub unieszkodliwiane w miejscu ich powstawania, powinny być, uwzględniając najlepszą dostępną technikę lub technologię, o której mowa w art. 143 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska, przekazywane do najbliżej położonych miejsc, w których mogą być poddane odzyskowi lub unieszkodliwione.
3. Niesegregowane odpady komunalne, pozostałości z sortowania odpadów komunalnych oraz komunalne osady ściekowe powinny być poddane odzyskowi lub unieszkodliwianiu na obszarze tego województwa, na którym zostały wytworzone, w instalacjach spełniających wymagania najlepszej dostępnej techniki lub technologii, o której mowa w art. 143 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska, lub w miejscach najbliżej położonych miejsca ich wytworzenia.
4. Niesegregowane odpady komunalne, pozostałości z sortowania odpadów komunalnych oraz komunalne osady ściekowe mogą być poddane odzyskowi lub unieszkodliwianiu na obszarze województwa innego niż wymienione w ust. 3, jeżeli odległość od miejsca wytwarzania odpadów do instalacji przeznaczonej do odzysku lub unieszkodliwiania, spełniającej wymagania najlepszej dostępnej techniki lub technologii, o której mowa w art. 143 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska, lub miejsca przeznaczonego do tego samego odzysku jest mniejsza niż odległość do instalacji lub miejsca położonego na obszarze tego samego województwa.
5. Przepisy ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio do unieszkodliwiania odpadów medycznych o właściwościach zakaźnych, zwanych dalej „zakaźnymi odpadami medycznymi”, oraz do unieszkodliwiania odpadów weterynaryjnych o właściwościach zakaźnych, zwanych dalej „zakaźnymi odpadami weterynaryjnymi”.

Art. 42. 1. Zakazuje się poddawania odzyskowi określonych rodzajów odpadów medycznych i weterynaryjnych.
1a. Zakazuje się unieszkodliwiania zakaźnych odpadów medycznych i zakaźnych odpadów weterynaryjnych w inny sposób niż spalanie w spalarniach odpadów.
2. Minister właściwy do spraw zdrowia w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw środowiska, kierując się zagrożeniami stwarzanymi przez powstające odpady, określi, w drodze rozporządzenia, rodzaje odpadów medycznych i weterynaryjnych, których poddawanie odzyskowi jest zakazane.
3. Minister właściwy do spraw zdrowia w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw środowiska, kierując się zagrożeniami stwarzanymi przez powstające odpady, określi, w drodze rozporządzenia, dopuszczalne sposoby i warunki unieszkodliwiania odpadów medycznych i weterynaryjnych.

Poczytaj jak należy przechowywać i segregować odpady niebezpieczne!

image07

Co zrobić z odpadami bez ostrych końców i krawędzi?

Odpady takie zbieraj do pojemników lub worków jednorazowego użycia z foli polietylenowej,nieprzezroczystych,wytrzymałych,odpornych na działanie wilgoci i środków chemicznych, z możliwością jednokrotnego zamknięcia!
Worki jednorazowego użycia umieszcza się na stelażach lub w sztywnych pojemnikach (jednorazowego lub wielokrotnego użycia) . Należy umieścić ją w taki sposób,aby ich górna, wywinięta na szerokość około 20 cm krawędź nie uległa skażeniu.

Jak postępować z odpadami o ostrych krawędziach i końcach?

Odpady medyczne o ostrych końcach i krawędziach zbiera się w sztywnych, odpornych na działanie wilgoci, mechanicznie odpornych na przekłucie bądź przecięcie pojemnikach jednorazowego użycia. Pojemniki te umieszcza się w miejscach powstawania odpadów.

Ważne wskazówki dotyczące przechowywania!

  • Pojemniki lub worki, w których zbiera się odpady za wyjątkiem odpadów o ostrych krawędziach, należy wymieniać na nowe nie rzadziej niż j eden raz dziennie.
  • Pojemniki lub worki mogą być wypełnione nie więcej niż do 2/3 ich objętości.
  • Pojemniki należy wymieniać na nowe nie rzadziej niż co 48 godzin.
  • Pojemniki mogą być wypełnione nie więcej niż do 2/3 ich objętości.
  • Niedopuszczalne jest otwieranie raz zamkniętych pojemników lub worków jednorazowego użycia.
  • W przypadku uszkodzenia worka lub pojemnika należy go w całości umieścić w innym większym nieuszkodzonym worku lub pojemniku.
  • Dopuszcza się zbieranie odpadów tzw. odpadów pozostałych do pojemników wielokrotnego użycia.

Każdy pojemnik i worek jednorazowego użycia powinien posiadać:

image08

Pojemniki i worki mogą Państwo kupić w naszym sklepie internetowym!
image09image00

ekotuKliknij i kup!

  • Odpady zakaźne gromadzi się w workach koloru czerwonego.
  • Odpady specjalne w workach koloru żółtego.
  • Pozostałe odpady w workach koloru niebieskiego.
  • Dopuszczalne jest magazynowanie niebezpiecznych odpadów medycznych na terenie jednostek ochrony zdrowia poza miejscem ich powstawania w odpowiednio przystosowanych do tego celu pomieszczeniach.

image02image03image00

Czas magazynowania odpadów zakaźnych nie może przekraczać 48 godzin w pomieszczeniach o temperaturze wyższej niż 10°C. Poniżej tej temperatury odpady medyczne mogą być magazynowane tak długo, jak pozwalają na to ich właściwości, ale nie dłużej niż czternaście dni.

W przypadku powstawanie niewielkich ilości odpadów medycznych można je magazynować w wydzielonych chłodzonych miejscach w szczelnie zamkniętych pojemnikach, z zachowaniem warunków określonych w odpowiedniej ustawie.

Transport wewnętrzny odpadów medycznych:

Transport musi odbywać się wyłącznie środkami transportu przeznaczonego wyłącznie do tego celu!
Do transportu wewnętrznego odpadów zakaźnych używa się wózków zamykanych. Środki transportu wewnętrznego odpadów medycznych i pojemniki wielokrotnego użycia należy zdezynfekować i umyć po każdym użyciu. W jednostkach ochrony zdrowia transport wewnętrzny odpadów odbywa się wydzielonymi drogami. W jednostkach ochrony zdrowia należy wydzielić miejsce przeznaczone do dezynfekcji, mycia i przechowywania wewnątrzzakładowych środków transportu wewnętrznego odpadów i pojemników wielokrotnego użycia.

image04

Spalarnia – Czyli śmierć odpadom!

Gromadząc odpady w pojemnikach i workach nie zakończymy procesu ich likwidacji. Końcowym etapem niszczenia jest spalanie!Unieszkodliwienie odpadów pochodzenia medycznego oraz weterynaryjnego powinno nastąpić w ciągu maksimum 2 dni od ich wytworzenia.
Obróbka cieplna następuje zwykle w piecach obrotowych. Jest on wyposażony w obracający się bęben, który utrzymuje odpady w ciągłym ruchu, zapewnia dobry dostęp powietrza oraz szybkie spalenie substancji wysokokalorycznych. Piec obrotowy utrzymuje odpady w ciągłym ruchu. Dzięki temu możliwe jest pełne odgazowanie odpadów oraz ich zgazowanie.

 

epak